*alt_site_homepage_image*
*alt_site_homepage_image*
lt
en
Baltijos šalių generalinių prokurorų susitikime diskutuota apie pranešėjų apsaugą 2024 rugsėjo 3 d.

Rugpjūčio 29-30 dienomis vyko kasmetinis Lietuvos, Latvijos ir Estijos generalinių prokurorų susitikimas. Viena iš temų, kuri šiemet buvo aptarta – pranešėjų apsauga. Buvo pristatyta, kaip Baltijos šalyse veikia minėtas institutas, pasidalinta gerąja praktika. Lietuvoje bei Latvijoje Pranešėjų apsaugos įstatymas įsigaliojo 2019 metais, Estijoje jis iki šiol nėra priimtas.

Lietuvoje kompetentinga institucija, atsakinga už pranešėjų apsaugą yra Prokuratūra, Latvijoje – padalinys Vyriausybėje. Pas kaimynus prokuratūrai persiunčiami tik pranešimai apie nusikalstamas veikas. Pernai tokių pranešimų Latvijoje buvo 37 ir 3 asmenims suteiktas pranešėjo statusas, pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai (vienas iš jų dėl korupcinių veikų). Lietuvoje pranešėjo statusas 2023 m. suteiktas 18-ai asmenų pranešusių apie nusikalstamas veikas (bei 23 asmenims pranešusiems apie kitokio pobūdžio pažeidimus), pradėta 14 ikiteisminių tyrimų (3 iš jų susiję su korupcinėmis veikomis). Lyginant Lietuvos ir Latvijos duomenis matyti, kad Lietuvoje daug didesnis asmenų skaičius praneša apie nusikaltimus vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu.

Susitikimo metu taip pat buvo kalbėta apie pagalbos bei skatinimo priemones pranešėjams, pasidalinta mintimis, kaip galima pagerinti pranešėjų apsaugos instituto veikimą.